Już 26 listopada odbędzie się premiera projektu "Helios bez barier", w ramach której
widzowie kin Helios w całej Polsce będą mogli skorzystać ze sprzętu do audiodeskrypcji
podczas seansu animacji
Dziwny świat
Disneya, która dodatkowo jest
przyjazna sensorycznie
. Inicjatywa zapewni nieograniczony dostęp do kultury dla osób najbardziej narażonych na wykluczenie.
Organizatorzy akcji skupiają się na
osobach z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, nadwrażliwością sensoryczną, a także z niepełnosprawnościami ruchowymi
. Gazeta.pl w rozmowie z pomysłodawczynią i inicjatorką Fundacji Kultury Bez Barier Anną Żórawską dowiedziała się o szczegółach nowego projektu sieci kin.
- Niestety wciąż w naszym kraju jest tak, że bardzo dużo osób nie może tak jak my przebierać w ofercie kinowej. Są to np. osoby niewidome, niesłyszące lub z dużym ubytkiem słuchu, a także osoby w spektrum autyzmu. Tymczasem są dostępne już gotowe rozwiązania pozwalające na to, żeby mogli cieszyć się tą samą rozrywką, jak dziś większość widzów - wyjaśnia Żórawska.
Dlatego w ramach inicjatywy kina Helios zostaną wyposażone w sprzęt do audiodeskrypcji.
- Osoba niewidząca po wejściu do kina prosi w takiej sytuacji o słuchawki i odbiornik, dzięki czemu może bez problemów uczestniczyć w tym samym pokazie, co pozostali widzowie. Dzięki temu w przerwie między dialogami osoby niewidome usłyszą opisy sytuacji np. Kuba namiętnie całuje Justynę, albo Kuba nerwowo szuka czegoś w szufladzie. I to powinny dostawać tylko osoby niewidzące - tłumaczy.
Fundacja walczy także z
ograniczeniami architektonicznymi
, żeby osoby, które mają problemy z poruszaniem mogły komfortowo dostać się do sali kinowej.
- Ważne jest to, żeby dostać się z poziomu chodnika, z poziomu terenu albo windą do miejsca, w którym kupi się bilet, wejdzie na salę i zajmie miejsce inne niż z boku pierwszego rzędu. Tam jest po prostu bardzo niewygodnie. Do tego też dochodzi dostępna toaleta - to są kluczowe na drodze naszego widza miejsca, do których powinien mieć dostęp, żeby miał komfort - mówi Żórawska.