Logo
  • DONALD
  • NASK WYDAŁ PORADNIK DLA RODZICÓW O SHARENTINGU, ŻEBY MOŻE UWAŻALI Z PUBLIKOWANIEM WIZERUNKU DZIECI W INTERNECIE

NASK wydał poradnik dla rodziców o sharentingu, żeby może uważali z publikowaniem wizerunku dzieci w internecie

08.02.2025, 16:30
fot. Shutterstock / NASK
Ministerstwo Cyfryzacji
i
NASK
- państwowy instytut badawczy zajmujący się cyberbezpieczeństwem wydały poradnik dla rodziców dotyczący
sharentingu
i publikowania wizerunku dzieci w internecie. Wyjaśniają w nim m.in., jakie zagrożenia związane są z pokazywaniem dzieci w sieci, jak je chronić oraz jak pomóc dziecku odpowiedzialnie kształtować jego wizerunek online. 
Poradnik
Sharenting i wizerunek dziecka w sieci
jest częścią kampanii
Nie zgub dziecka w sieci,
w ramach której Ministerstwo Cyfryzacji przy współpracy wielu partnerów edukuje m.in. na temat cyberzagrożeń, FOMO, nadużywania technologii czy cyberprzemocy. Tym razem pochylono się na
sharentingiem
czyli regularnym zamieszczaniem przez rodziców zdjęć, filmów i informacji z życia dziecka. 
"Sharenting to zjawisko powszechne wśród współczesnych rodziców, a dokumentowanie życia dziecka w internecie stało się niemal normą społeczną" - czytamy we wstępie do poradnika.
"Jak wynika z raportu London School of Economics z 2018 roku, większość rodziców regularnie korzystających z internetu (75%) dzieli się zdjęciami lub filmami swoich dzieci. Częściej rozpowszechniają je rodzice młodszych dzieci. Jedna czwarta badanych rodziców wrzuca je do sieci średnio raz na tydzień". 
"
23% dzieci zaczyna cyfrowe życie, zanim fizycznie przyjdzie na świat.
Dzieje się tak za sprawą zamieszczanych przez rodziców w sieci ultrasonograficznych zdjęć/nagrań ich przyszłego potomstwa. 81% dzieci poniżej 2 r. ż. z krajów Unii Europejskiej, USA, Australii, Nowej Zelandii i Japonii ma cyfrowy ślad w postaci zdjęć opublikowanych w internecie przez rodziców, a 5% z nich posiada swój profil społecznościowy. Średnia wieku „cyfrowych narodzin” dziecka wynosi 6 miesięcy" - wynika z cytowanego przez autorki poradnika raportu Digital Birth.
"
W Polsce zdjęciami dzieci dzieli się około 40% rodziców.
Rocznie każdy z nich wrzuca do sieci średnio
72 zdjęcia i 24 filmy ze swoimi pociechami
w rolach głównych. Warto dodać, że rodzice dokumentujący online życie dziecka nie stosują ograniczeń dotyczących wyświetlania materiałów. Aż 42% z nich udostępnia je większym grupom znajomych liczącym nawet do 200 osób".
fot. Sharenting i wizerunek dziecka w sieci, NASK
Poradnik zwraca uwagę m.in. na
zagrożenia
związane z publikacją wizerunku dziecka w sieci, w tym na cyberprzemoc, cyfrowy kidnaping czy wykorzystywanie danych. Wskazuje też,
jak rozsądnie dzielić się wizerunkiem dziecka w sieci,
przypominając, że dzieci również mają prawo do prywatności i poszanowania godności. W publikacji zawarto też wskazówki, jak i kiedy dziecko powinno rozpocząć korzystanie z mediów społecznościowych i jak je w tym wspierać oraz jak pomóc mu kształtować jego wizerunek.
Poradnik zawiera również wykaz miejsc, w których pomoc znajdą zarówno dzieci, jak i rodzice. Są to zarówno przydatne strony internetowe czy numery telefonów zaufania. 
Poradnik można bezpłatnie pobrać
tutaj
.
 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA