Fot.: @taiwanplusnews - X
Południowokoreański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że
część przepisów prawa klimatycznego tego kraju jest sprzeczna z ochroną praw konstytucyjnych przyszłych pokoleń
. Werdykt kończy czteroletnie batalie sądowe i stanowi znaczący precedens dla podejmowanych w przyszłości działań związanych z ochroną klimatu w tym regionie.
Proces klimatyczny w Korei Południowej rozpoczął się już w marcu 2020 roku, kiedy organizacja
Youth 4 Climate Action
złożyła pierwszy pozew, twierdząc, że niewystarczające cele rządu w zakresie redukcji gazów cieplarnianych naruszają podstawowe prawa obywateli, w szczególności przyszłych pokoleń. Ostateczna liczba powodów w sprawie wzrosła i wyniosła 255.
Ku zadowoleniu aktywistów klimatycznych trybunał orzekł, że brak prawnie wiążących celów w zakresie redukcji gazów cieplarnianych na lata 2031-2049 narusza prawa konstytucyjne przyszłych pokoleń. Tym samym sąd nakazał rządowi Korei Południowej zaostrzenie polityki ochrony środowiska. Do
28 lutego 2026 roku
osoby pozostające u władzy są zobowiązane zmienić prawo w taki sposób, aby uwzględnić długoterminowe cele.
- Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jak ta skarga konstytucyjna zmieni standardy reagowania na zmiany klimatu i jakie transformacje przyniesie - podkreśla
Kim Seo-gyeong
z Youth 4 Climate Action,
cytowany
przez dziennik
The Guardian
.
Żądania powodów nie zostały jednak w pełni rozpatrzone tak, jak tego oczekiwali. Trybunał odrzucił twierdzenia, że cel rządu, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 40% do roku 2030 w stosunku do poziomu z roku 2018, narusza prawa konstytucyjne, stwierdzając, że ten krótkoterminowy cel jest wystarczający. Mimo tego przewiduje się, że wyrok wpłynie na politykę klimatyczną w innych krajach azjatyckich, takich jak Japonia i Tajwan.
- Czujemy pewne rozczarowanie w odniesieniu do części, które nie zostały dziś podtrzymane. Jest jednak jasne, że dzisiejsze orzeczenie stanowi znaczący postęp w kierunku ochrony praw każdego człowieka - stwierdzili aktywiści.