fot. East News / X @elonmusk / Die Welt
Kilka dni temu miliarder
Elon Musk
opublikował wpis w serwisie X, w którym
poparł prawicowo-populistyczną partię Alternatywa dla Niemiec
:
"Tylko AfD może uratować Niemcy" - napisał Musk.
Co więcej, miliarder swoje przemyślenia postanowił rozwinąć na łamach niemieckiej gazety Welt am Sonntag i dzienniku Die Welt. Doradca Donalda Trumpa tłumaczył się, że wypowiada się na temat niemieckiej polityki, ponieważ
sam prowadzi inwestycje w tym kraju
. Musk w opublikowanym komentarzu próbował m.in. podważyć ocenę Alternatywy dla Niemiec, jako prawicowej partii ekstremistycznej. Wskazał, że AfD reprezentuje wartości "
realizmu politycznego
", a nie ekstremizmu. Nazwał ją "
ostatnią iskrą nadziei Niemiec
".
"Przedstawienie AfD jako prawicowego ugrupowania ekstremistycznego jest ewidentnie fałszywe, biorąc pod uwagę, że Alice Weidel, liderka partii, ma partnerkę tej samej płci ze Sri Lanki! Czy to w czymś przypomina Hiltera? No proszę!" - pisał Musk.
"AfD może poprowadzić kraj w przyszłość, w której dobrobyt gospodarczy, integralność kulturowa i innowacje technologiczne nie są tylko życzeniami, ale rzeczywistością" - dodał.
Artykuł Muska miał wywołać kontrowersje w redakcji Welt am Sonntag jeszcze przed Wigilią. Wielu dziennikarzy miało sprzeciwiać się jego publikacji. Komitet redakcyjny także przestrzegał przed publikacją. Jak się okazało tuż po publikacji rozważań Muska
rezygnacje złożyła szefowa działu opinii Welt am Sonntag, Eva Marie Kogel
.
W papierowym wydaniu gazety oprócz artykułu Muska opublikowano także odpowiedź Jana Philippa Burgarda, który 1 stycznia obejmie funkcję redaktora naczelnego. Napisał on, że "diagnoza Muska jest słuszna, ale jego twierdzenie, że tylko AfD może uratować Niemcy, jest całkowicie błędne" - napisał m.in. Burgard.
Publikacja Muska nie przypadła do gustu, także
niemieckim politykom
. Friedrich Merz z CDU stwierdził, że jest ona "natrętna" oraz że jest to przypadek "ingerencji w kampanię wyborczą". Z kolei Saskia Esken z SPD krytycznie odniosła się do działań Muska:
- W świecie Muska demokracja i prawa pracownicze są przeszkodą na drodze do większych zysków - stwierdziła. Mówimy wyraźnie:
Nasza demokracja jest możliwa do obrony i nie można jej kupić
- dodała.
Grupa medialna Axel Springer na pytania o krytykę dotyczącą decyzji o publikacji odpowiedziała oświadczeniem obecnego redaktora naczelnego grupy Welt Ulfa Poschardta i jego następcy Burgarda:
"Obecna dyskusja na temat tekstu Elona Muska jest bardzo wnikliwa. Demokracja i dziennikarstwo rozwijają się dzięki wolności słowa. Obejmuje to radzenie sobie z polaryzującymi stanowiskami i ich klasyfikację dziennikarską" - przekazano.