W natłoku informacji łatwo dać się nabrać, a fake newsy szybko stają się wiralem. Te zdjęcia udostępniano miliony razy, tymczasem one też były nieprawdziwe:
Do zrobienia tego fotomontażu użyto zdjęcia chorego lwa podczas badania. Ludzie uwierzyli jednak, że to w ten sposób zwierzę zmuszono do nagrania słynnego logo wytwórni filmowej.
Hercules naprawdę był największym psem na świecie, ważył prawie 130 kg. Nie był jednak tak duży jak koń.
Zdjęcie rzekomo wykonane tuż przed atakiem na WTC to żart węgierskiego turysty. Wkleił on samolot na swoją fotografię z 1997 roku.
Zdjęcie dziecka w koszu na śmieci zostało zrobione dla zabawy. Zmieniono jednak napis, oryginalny brzmiał po prostu "Keep off the grass".
To zdjęcie to fotomontaż. Rekin został wklejony na zdjęcie wykonane przez Lance'a Cheunga.
Te ujęcia miały być potwierdzeniem romansu Marilyn Monroe i Johna F. Kennedy’ego. Choć wywołały w mediach niemałą burzę, okazały się po prostu odegrane przez aktorów.
Te zdjęcia zostały użyte do wymyślenia historii o antylopie, która poświęciła swoje życie, by chronić swoje dzieci. Tymczasem po prostu dorastała i bawiła się z gepardami.
Wiele emocji wywołało też zdjęcie syryjskiego chłopca, śpiącego pomiędzy grobami rodziców. To była tylko zabawa, chłopiec nie jest sierotą, "groby" to stos kamieni, a cały pomysł to projekt artystyczny.
Ta fotografia Johna Lennona i Che Guevary śpiewających razem piosenki krążyła w sieci kilka lat. To również jedynie fotomontaż.
Zdjęcia przedstawiające listonoszy US Postal Service dostarczających małe dzieci to też tylko żart.
Wielu fanów Harry’ego Pottera udostępniało te słowa Alana Rickmana, zwłaszcza po jego śmierci. Tymczasem filmowy profesor Snape kilkukrotnie podkreślał w wywiadach, że nie czytał książek J.K. Rowling.
Czy na początku XX wieku istniały tak wielkie pasikoniki, że polowano na nie z bronią? Nie, to kolejny żart.
Przez lata to zdjęcie obrazowało kolejne artykuły o radzieckim szpitalu psychiatrycznym. W rzeczywistości to fotografia dziewcząt ćwiczących podczas lekcji baletu.
Zdjęcie kalmara wyrzuconego na brzeg w Santa Monica to w rzeczywistości przerobiona fotografia wieloryba.
Hej, przypominamy tylko:
1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.
2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.
3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.