Dziennik Washington Post poinformował, że co najmniej ośmiu Amerykanów zostało
niesłusznie aresztowanych
, ponieważ zostali uznani za podejrzanych przez
oprogramowanie do rozpoznawania twarzy
. W artykule zaznaczono, że gdyby policjanci podjęli podstawowe kroki, winę Amerykanów można by było wykluczyć jeszcze przed ich aresztowaniem.
Po wykryciu tej informacji dziennikarze współpracujący z redakcją przeanalizowali policyjne raporty, akta sądowe oraz rozmowy z policją, prokuratorami i adwokatami. W wyniku tych działań udało im się dowiedzieć, że do tej pory sztuczna inteligencja służyła lokalnym śledczym do zatrzymywania poszukiwanych osób bez konieczności posiadania innych dowodów.
Zaufanie do rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji miało być tak duże, że w przypadku sześciu spośród zatrzymanych Amerykanów policja miała
nie sprawdzić ich alibi
. W stosunku do co najmniej dwójki z nich funkcjonariusze mieli również
zignorować dowody
wykluczające możliwość popełnienia przestępstwa, wśród których znajdowały się m.in. ślady DNA czy odciski palców.
Washington Post opisał kilka sytuacji, kiedy amerykańscy policjanci wykazali się zbyt dużym zaufaniem do nowych technologii. W przypadku ciężarnej kobiety, którą oprogramowanie uznało za winną kradzieży samochodu, śledczy mieli
zignorować cechy fizyczne
sprzeczne z opisem poszukiwanej osoby oraz aresztować ją mimo tego, że
monitoring nie wskazywał na jej winę
.
Dziennik przytoczył również przykład aresztowania człowieka podejrzanego o zrealizowanie w banku sfałszowanego czeku na znaczną kwotę. Choć policja zatrzymała mężczyznę, nie sprawdziła nawet jego kont bankowych ani nie zbadała operacji płatniczych, jakich dokonywał.
Mimo zaalarmowania o przypadku ośmiu aresztowanych Amerykanów redakcja zastrzegła, że najprawdopodobniej naświetliła jedynie niewielką część problemu. To, czy w przeszłości dochodziło do podobnych zdarzeń, może nigdy nie wyjść na jaw, ponieważ jedynie siedem stanów wymaga, aby prokuratorzy informowali o każdym przypadku wykorzystania sztucznej inteligencji w trakcie śledztwa.