Edith Cowan University z Australii we współpracy z badaczami Niigata University of Health and Welfare z Japonii dowiedli w najnowszym badaniu, że
podnoszenie ciężarów przez zaledwie trzy sekundy dziennie
może mieć pozytywny wpływ na siłę mięśni.
39 zdrowych studentów wykonywało jedno napięcie mięśnia z maksymalnym wysiłkiem przez trzy sekundy dziennie. Trenowali w ten sposób pięć dni w tygodniu. Kolejnych 13 uczestników badania nie wykonywało w tym okresie żadnych ćwiczeń. Naukowcy zmierzyli maksymalną siłę napięcia mięśni przed i po upływie czterech tygodni.
Studenci wykonujący ćwiczenia mogli w różny sposób aktywować mięśnie. Napięcie izometryczne występuje, gdy mięsień jest nieruchomy pod obciążeniem. Napięcie koncentryczne, gdy mięsień się skraca, a napięcie ekscentryczne, gdy mięsień się wydłuża.
Mówiąc prościej, podnoszenie ciężaru powoduje koncentryczne napięcie bicepsa, obniżanie ciężaru powoduje napięcie ekscentryczne, podczas gdy trzymanie ciężaru równolegle do podłoża jest izometryczne.
Okazuje się, że wszystkie trzy metody
miały wpływ na wzrost siły mięśni
.
- Wyniki badania sugerują, że bardzo krótka stymulacja mięśni, nawet 60 sekund w ciągu dnia przez cztery tygodnie, może wpłynąć na zwiększenie siły - wywnioskował główny badacz, profesor Ken Nosaka z ECU.
Największy wzrost siły (o 10%) wystąpił u studentów wykonujących przez cztery tygodnie napięcie ekscentryczne. W dwóch pozostałych grupach również odnotowano poprawę, jednak wzrost nie był aż tak spektakularny. Oczywiście u studentów niewykonujących żadnych ćwiczeń nie zauważono żadnych zmian.
- Jeśli stwierdzimy, że zasada trzech sekund dotyczy również innych mięśni, każdy z nas będzie mógł wykonać ćwiczenie całego ciała w mniej niż 30 sekund - dodał Nosaka.