Fundusz Żubra
- powołany przez markę Żubr w ramach działań na rzecz ochrony przyrody - rozpoczyna dwie kolejne akcje, które pozwolą chronić zagrożone gatunki. Tym razem, we współpracy z
Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze
, angażuje się w stworzenie
50 mikrorezerwatów
oraz
15 hektarów wiecznych lasów
.
Mikrorezerwaty
to sposób na ochronę zagrożonych gatunków, szczególnie w okresie lęgowym. Dzięki działaniom Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze kolejne stare drzewa, na których swoje gniazda zakładają nieliczne orły przednie, orliki krzykliwe czy sóweczki, zostaną zgłoszone do ochrony strefowej. Dzięki temu w promieniu od 50 do 200 metrów zostanie utworzony
obszar wolny od wycinki
.
Tego typu ostoje dla zwierząt pod patronatem Funduszu Żubra powstaną w granicach dwóch ekosystemów: w
Puszczy Karpackiej
oraz w
Puszczy Boreckiej
w województwie warmińsko-mazurskim. W mikrorezerwatach pod ochroną znajdą się takie gatunki jak orlik krzykliwy, sóweczka, orzeł przedni, bocian czarny, a także stare drzewa i rzadkie gatunki porostów.
Jak tłumaczy
prof. Bogdan Chojnicki
z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, tworzenie takich mikrorezerwatów jest kluczowe dla przetrwania zagrożonych gatunków.
- Pamiętajmy, że natura przez miliony lat funkcjonowała bez pomocy człowieka, a napędzana energią słoneczną biosfera trwała w dynamicznej równowadze, tworząc niezwykłe biologiczne bogactwo. Dopiero pojawienie się człowieka i era przemysłowa wywołały nienaturalne zanikanie roślin i zwierząt, pozbawianych środowiska swojego bytowania. Dlatego tworzenie miejsc, gdzie natura może się odbudowywać, wolnych od ingerencji człowieka, jest kluczowe dla zachowania bioróżnorodności i równowagi klimatycznej - wyjaśnia.
Druga akcja Funduszu Żubra to utworzenie
15 hektarów wiecznych lasów poprzez wykup gruntów
, które często mają status nieużytków i po prostu "zostawienie ich w spokoju". Dzięki temu na obszarach uwolnionych od działalności człowieka następuje naturalna sukcesja i tworzy się ostoja przyrody, samowystarczalna i funkcjonująca jako regulator klimatu. Ponieważ na takich terenach nie prowadzi się żadnych aktywnych działań takich jak nasadzenia, transport sadzonek itp., nie generuje się śladu węglowego.
- Wieczny las akumuluje węgiel, a jednocześnie stanowi doskonały stabilizator warunków mikroklimatycznych. Innymi słowy: jest potencjalnie sporym zbiornikiem CO2 zaabsorbowanego z atmosfery, a jednocześnie skutecznym narzędziem w ochronie przed już zachodzącymi zmianami klimatu - mówi prof. Chojnicki.
Wieczne lasy będą rosnąć w sąsiedztwie obszarów chronionych. Dzięki nim
nad Biebrzą
uda się zabezpieczyć siedliska m.in. puchacza, żurawia i orlika grubodziobego. W
Karpatach
schronienie znajdą w wiecznych lasach rysie, bociany czarne, niedźwiedzie brunatne i puszczyki uralskie.
Przypomnijmy, że to
kolejne akcje Funduszu Żubra
na rzecz ochrony polskiej przyrody. Pierwszą inicjatywą była pomoc Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu po wielkim pożarze. W 2019 roku Żubr przekazał milion złotych na ochronę zagrożonych gatunków, a w 2020 roku ufundował specjalistyczny sprzęt dla Białowieskiego Parku Narodowego. Głośno było również o akcji powiększania Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Tym razem Fundusz Żubra działa we współpracy z
Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze
zrzeszającą przyrodników i leśników działających na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego naszego kraju i pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji
.
Do sukcesów Fundacji zalicza się m.in. odnalezienie tysięcy stanowisk gatunków chronionych i wskaźnikowych dla lasów pierwotnych oraz kilkudziesięciu gatunków nowych dla Polski lub uznanych za wymarłe w naszym kraju.
Artykuł powstał we współpracy z Funduszem Żubra.