* Artykuł powstał we współpracy z Funduszem Żubra.
Fundusz Żubra
- powołany przez markę Żubr w ramach działań na rzecz ochrony przyrody rozpoczął
kolejny projekt
, w którym tym razem zwraca uwagę na zwierzęta na drodze.
Od lat na polskich drogach
ginie tysiące dzikich zwierząt
, również cennych i chronionych gatunków. Wraz z coraz większą liczbą aut sytuacja staje się coraz trudniejsza. W związku z tym badacze z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk (IBS PAN) w Białowieży postanowili stworzyć
mapę drogową, która pokaże ryzyko kolizji
z dzikimi zwierzętami w różnych rejonach Polski. Badacze z IBS PAN pozyskali dane do mapy od zarządców dróg, policji, firm ubezpieczeniowych, mediów oraz od użytkowników dróg, właśnie dzięki Funduszowi Żubra.
Od sierpnia 2023 roku
poprzez kod QR na puszce Żubra
można było wejść na stronę www i w prosty sposób
zgłosić kolizję
albo miejsce, gdzie na drogę wychodzą dzikie zwierzęta. Do tej pory udało się pozyskać w ten sposób aż
2395 zgłoszeń miejsc
, gdzie na drogę wychodzą dzikie zwierzęta. Najczęściej zgłaszanym gatunkiem w kolizjach były sarny - 312 zgłoszeń. Inne zgłoszenia kolizji to: 79 kolizji z dzikiem, 59 z jeleniem, 50 z łosiem, ale też 6 wilków.
Akcja wciąż trwa. Do końca 2023 roku każdy może dodać jeszcze swoje zgłoszenie do mapy. Można zrobić to tutaj:
uwagazwierzeta.pl
Mapa stworzona przez badaczy przy współpracy z Funduszem Żubra będzie dostępna online i pomoże kierowcom w planowaniu
bezpiecznej podróży
. Oprócz tego ma ona także pomóc zarządcom dróg w umieszczaniu nowych znaków ostrzegawczych.
W założeniu ma ona być także bazą wiedzy dla projektantów dróg, instytucji naukowych czy władz parków narodowych i przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa zarówno dzikich zwierząt jak i ludzi.
Kolejnym krokiem projektu, nad którym pracuje Fundusz Żubra, ma być analiza czynników, które wpływają na kolizje. Wśród nich wymieniono natężenie ruchu, rodzaj drogi, dystans do korytarzy ekologicznych czy zagęszczenie ssaków kopytnych. W projekcie ma pomóc również wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz modelowania statystycznego, które pozwoli przewidzieć ryzyko kolizji na danym odcinku drogi Wskazania te trafią na mapę, dając wizualny efekt "mapy ciepła".
Więcej o projekcie Funduszu Żubra możecie przeczytać
tutaj
.
Fundusz Żubra powołany przez markę Żubr Kompanii Piwowarskiej powstał, aby edukować, ratować i chronić. Przez cztery lata działalności wsparł działania organizacji ekologicznych, jednostek państwowych oraz naukowych. Podczas ubiegłorocznej kampanii Fundusz Żubra wsparł projekt Fundacji Dziedzictwa Przyrodniczego angażując się w stworzenie 50 mikrorezerwatów oraz 15 hektarów wiecznych lasów. Włączył się także w projekt dedykowany wilkom i niedźwiedziom, którego celem było zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa zwierząt, które mimo ścisłej ochrony są wciąż zagrożone.