Logo
  • DONALD
  • FUNDUSZ ŻUBRA ZNOWU POMAGA, ZAJMIE SIĘ PRZYWRÓCENIEM W POLSCE SUSŁÓW, ZA KTÓRYMI WSZYSCY SKRYCIE TĘSKNIMY

Fundusz Żubra znowu pomaga, zajmie się przywróceniem w Polsce susłów, za którymi wszyscy skrycie tęsknimy

22.09.2022, 13:59
Fundusz Żubra
- powołany przez markę Żubr w ramach działań na rzecz ochrony przyrody - rozpoczął kolejną akcję. Tym razem ma zamiar pomóc
przywrócić w Polsce populację susła moręgowanego.
Suseł moręgowany to niewielkich rozmiarów ziemna wiewiórka, która przybyła do Polski prawdopodobnie z Czech. Śpioch, który przesypia większość swojego życia. Budowniczy nor z kilkoma wyjściami. Krewny wiewiórki i świstaka. Suseł moręgowany to niezwykły gatunek, który pod koniec ubiegłego wieku wyginął w Polsce. Fundusz Żubra pomaga przywrócić jego populację.
Najstarsze dane o jego obecności w Polsce pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku. Niestety, na początku lat 70. susły moręgowane przestały być widywane w kraju, a w 1992 roku zostały wpisane do  "Polskiej czerwonej księgi zwierząt", stając się tym samym
gatunkiem bardziej zagrożonym niż np. ryś euroazjatycki, wilk, żubr.
Polskie Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra" podjęło się na początku XXI wieku odbudowania jego populacji.
- Wyjęcie najmniejszego elementu z ekosystemu może być na początku niezauważalne, ale zawsze powoduje jego zaburzenie. Za jednym gatunkiem znikają kolejne, powiązane z nim ekologicznie - mówi dr Andrzej Kepel, biolog, prezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".
Obecnie zwierzęta te zamieszkują dwa duże stanowiska w Głębowicach i w Kamieniu Śląskim. Zostały tam przywiezione z Węgier i Słowacji i rozmnożone w hodowli w Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu.
Aktualnie w Polsce żyje 1500 susłów moręgowanych
. Jednak, żeby gatunek przestał być skrajnie zagrożony, potrzeba 6-7 takich stanowisk. Dopiero przy 15 stanowiskach liczących kilkaset susłów będzie można mówić o odbudowaniu tego gatunku w Polsce. By tak się stało, potrzebne jest miejsce do stworzenia samoodbudowującej się populacji.
Fundusz Żubra, kontynuując misję zawartą w haśle kampanii -
"Żubr ratuje życie zagrożonych gatunków"
, przeznaczył
150 tysięcy złotych
, głównie na zakup
terenów pod nowe stanowiska.
Dzięki temu wsparciu w Polsce powstaną nowe miejsca do życia dla nowych kolonii susłów moręgowanych, a to zagwarantuje przetrwanie tego gatunku.
- Suseł to tzw. gatunek parasolowy, co oznacza, że chroniąc jego siedliska, chronimy jednocześnie inne cenne gatunki roślin i zwierząt. Pod "parasolem" susła moregowanego na stanowisku w Kamieniu Śląskim znajduje się m.in. turkusowa odmiana padalca - beznogiej jaszczurki, gniewosz - gatunek niejadowitego węża, ptak - świergotek łąkowy czy bylina - goryczka krzyżowa - wyjaśnia dr Andrzej Kepel.
Warto przypomnieć, że w
2019 roku marka Żubr
przekazała
1 milion złotych
na ochronę zagrożonych gatunków. Z kolei w
2020 roku
ufundowała
specjalistyczny sprzęt o wartości 1 miliona złotych
dla Białowieskiego Parku Narodowego. Jak zapewnia Żubr, kolejny milion na walkę o zachowanie dzikiej przyrody w jej jak najbardziej naturalnym stanie zostanie przekazany w tym roku.
W sierpniu we współpracy z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze, zaangażował się w stworzenie
50 mikrorezerwatów oraz 15 hektarów wiecznych lasów.
 Pisaliśmy o tym tutaj:
Kolejne inicjatywy Funduszu Żubra we współpracy z organizacjami ekologicznymi będą zrealizowane jeszcze w tym roku. Można je śledzić
tutaj.
***
Artykuł powstał we współpracy z Funduszem Żubra.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA