fot. East News / X
Wirtualna Polska opublikowała wyniki nowego sondażu dotyczącego
nastawienia Polaków do obecności Ukraińców w Polsce.
Choć jest ono wciąż bardziej pozytywne niż negatywne, wyraźnie rośnie sceptycyzm, szczególnie wśród wyborców PiS i Konfederacji.
W badaniu United Surveys dla WP pytano ankietowanych, jak oceniają obecność Ukraińców w Polsce, w szczególności to, w jaki sposób integrują się ze społeczeństwem i w jaki sposób wpływają na rynek pracy.
W 2023 roku pozytywne nastawienie wykazywało 64,4% badanych
, negatywnie do obecności Ukraińców w Polsce odnosiło się natomiast 29,5% respondentów.
W tym roku
pozytywne nastawienie spadło o 9,1 punktu procentowego
, do 55,3%. Do 33% wzrósł natomiast odsetek badanych wyrażających negatywny stosunek do Ukraińców w Polsce. Według ekspertów to efekt kilku czynników, m.in. "znużenia" tematem wsparcia dla Ukrainy, ale i troski o własne interesy ekonomiczne.
Zmiany w podejściu do Ukraińców widać również w poszczególnych grupach wyborców. W 2023 roku pozytywnie do ich obecności w Polsce nastawionych było 72% zwolenników
Zjednoczonej Prawicy,
negatywny stosunek wyrażało natomiast 20% z nich. Teraz negatywne nastawienie wyraża 53% wyborców
obecnej opozycji
(PiS i Konfederacji).
Większych zmian w podejściu do obecności Ukraińców w naszym kraju nie widać natomiast wśród wyborców obecnej koalicji rządzącej, choć - jak podkreśla w rozmowie z WP dr hab. Michał Nowosielski, profesor Ośrodka Badań nad Migracjami UW - również po tej stronie sceny politycznej zaczyna się "grać kwestiami uchodźców z Ukrainy".
- Na przykład propozycja
Rafała Trzaskowskiego
dotycząca wypłaty 800+ tylko dla tych rodzin ukraińskich, które pracują, jest swoistym
ukłonem w stronę prawicowego elektoratu
- mówi ekspert.
Kwestia Ukrainy i Ukraińców pojawia się zresztą w obecnej kampanii wyborczej w wypowiedziach również innych kandydatów. Dużym echem odbiła się wypowiedź
Karola Nawrockiego
o tym, że Ukraina nie jest gotowa na członkostwo w UE czy NATO. Sławomir Mentzen regularnie nawołuje natomiast do ukrócenia świadczeń socjalnych dla obywateli Ukrainy, Konfederacja złożyła w Sejmie własny projekt dotyczący m.in. świadczeń zdrowotnych.