Logo
  • DONALD
  • DEWELOPERZY STRASZĄ, ŻE WALKA Z PATODEWELOPERKĄ JESZCZE BARDZIEJ ZWIĘKSZY CENY MIESZKAŃ

Deweloperzy straszą, że walka z patodeweloperką jeszcze bardziej zwiększy ceny mieszkań

29.09.2023, 13:45
fot. JW Construction
W zeszłym roku Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało nowe przepisy, które
uregulują zjawisko patodeweloperki
na rynku mieszkań. 
Minister rozwoju Waldemar Buda wyjaśnił, że nowe przepisy mają zatrzymać budowę tzw. pseudoapartamentów, czyli lokali 25 mkw. powierzchni. 
Nowelizacja ma uregulować minimalne odległości pomiędzy balkonami, wymagania, które powinny spełniać place zabaw dla dzieci oraz czas nasłonecznienia dla pokojów mieszkalnych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Projekt nowelizacji rozporządzenia zostanie poddany szerokim konsultacjom publicznym.
Przepisy mają wejść w życie od początku przyszłego roku. Tymczasem Polski Związek Firm Deweloperskich zaapelował do ministra Budy o
wydłużenie okresu vacatio legis do 1 kwietnia 2024 roku
Deweloperzy twierdzą, że zbyt szybkie wprowadzenie ustawy w życie może doprowadzić do podniesienia cen nieruchomości. Ich zdaniem "rynek musi przystosować się do regulacji".
- Znajdujemy się w okresie istotnej nierównowagi, między podażą a popytem. Nowych mieszkań brakuje. W takim otoczeniu każde rozwiązanie, które zaburza funkcjonowanie na rynku nieruchomości,
będzie prowadzić do wzrostu i tak już wysokich cen mieszkań
. Tymczasem wszystkim powinno zależeć na tym, aby uruchomić jak najwięcej nowych inwestycji, by osłabić presję na te podwyżki - wyjaśnił Konrad Płochocki, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
W apelu podkreślono, że warunki techniczne to jedne z najważniejszych przepisów regulujących zasady wznoszenia budynków w kraju, dlatego ich zmiana powinna być wdrażana ostrożnie. Obecnie od zakupu gruntu do rzeczywistej budowy zwykle czeka się około 5 lat, a nowe przepisy "nie uwzględniają nawet etapu poprzedzającego opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej, co nierzadko trwa od 6 do nawet 9 miesięcy".
- I to dla inwestycji pozostających właśnie na etapie projektowania nowe prawo jest największym zagrożeniem. Wyznaczono niedostateczny termin na dostosowanie się do niego, co doprowadzić może do tego, że szereg inwestycji nie zostanie zrealizowanych w kształcie, jaki pierwotnie zakładano [...] W najczarniejszym scenariuszu może się okazać, że cześć gruntów przestanie spełniać przesłanki wykorzystania ich pod zabudowę mieszkaniową - dodał radca prawny Przemysław Dziąg, szef działu prawnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Resort rozwoju odniósł się do zastrzeżeń deweloperów w rozmowie z
Rzeczpospolitą
. Ministerstwo wyjaśniło, że
nie rozważa zmiany daty wprowadzenia zmian
, które są priorytetowe i "tylko szybkie działanie umożliwi wyeliminowanie złych praktyk i pozwoli nabywcom mieszkań na komfortowe warunki życia".

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA