Fundacja Walki z Korupcją
Aleksieja Nawalnego opublikowała nowe nagranie ujawniające to jak wygląda
willa Władimira Putina
znajdująca się nad Morzem Czarnym. "Pałac Putina" to posiadłość o wartości
100 mld rubli
. Położona jest pod
Gelendżykiem
- w kurorcie na kaukaskim wybrzeżu Morza Czarnego. Jak ujawniła fundacja w 2021 roku, pałac ma
18 tysięcy metrów kwadratowych.
Znajdują się w nim dziesiątki pokoi, kasyno, amfiteatr, teatr oraz podziemny tunel, który prowadzi na brzeg morza.
Władimir Putin i jego otoczenie zaprzeczało doniesieniom fundacji Nawalnego. Miało między innymi dojść do próby przekształcenia obiektu w hotel. Odpowiadać miał za to miliarder Arkadij Rotenberg. Fundacja Nawalnego twierdzi jednak, że to Putin nadal jest właścicielem pałacu.
W nowym nagraniu, które ma udowadniać, że to willa do Władimira Putina przedstawiono ujęcia z ukrytej kamery. Widać na nich m.in.
luksusowe wnętrza
, takie jak
sztukaterie, kryształowe żyrandole, osobistą kaplicę i aqua dyskotekę
. W materiale przedstawiono także dokumentację roboczą firmy budowlanej Velesstroy, która zajmowała się odbudową pałacu. Wynika z niej, że większość pomieszczeń w pałacu nie zmieniła swojego przeznaczenia, ale tylko nazwy.
Fundacja Walki z Korupcją podaje, że sypialnie zaczęto nazywać apartamentami, salę muzyczną i czytelnię nazwano lobby, a jadalnia stała się restauracją. W pałacu znajduje się m.in. prywatna kaplica. Na jej środku stoi mównica, a naprzeciw niej duży
ikonostas
, na którym przedstawiony jest
Jezus Chrystus
, po prawej stronie
Matka Boska
, a po lewej
św. Książę Włodzimierz
. W kaplicy znajduje się także stasidia, czyli fotel, na którym zasiada się podczas długich nabożeństw. Na piętrze pałacu znajduje się 11 sypialni, które zajmują 275 metrów kwadratowych. Wyposażone są w posągi, popiersia i drogie
meble produkowane przez zachodnie firmy
.
Z nagrania można dowiedzieć się, że materiały budowlane wykorzystane do budowy pałacu zakupiono od niemieckiego Knauf, fińskiego Tikkurila i francuskiego Ananbo. Z kolei wewnątrz willi znajduje się armatura wodno-kanalizacyjna niemieckich firm Jorger, Tece, Emco i Hansgrohe, włoskich Gessi i Vismara Vetro, szwajcarskich Geberit i Laufen oraz japońskiego Omoikir. W pomieszczeniach zawisły także luksusowe żyrandole - francuskiej marki Baguès i Baccarat, brytyjskiej Vaughan, włoskiej Arizz, Estro&Luminara i Il Paralume Marinai.
Meble, które znajdują się w pałacowych pomieszczeniach, zostały wyprodukowane przez włoskie marki: Zanaboni, Scappini & C, Salda, Provasi, Roberto Giovannini, OAK, Mobili Di Castello, Angelo Cappellini, Andrea Fanfani i Medea.
Organizacja podaje, że budowę i utrzymanie pałacu w dalszym ciągu
finansują spółki państwowe
. Dwie struktury spółki Transniefti, którymi zarządza przyjaciel Putina Nikołaj Tokariew, płacą miesięcznie odpowiednio 25 i 30 mln rubli za wynajem niektórych lokali niemieszkalnych w pałacu. Ma to dawać łącznie 660 mln rubli rocznie, które przeznaczone są na utrzymanie willi.