Naukowcy odkryli, że
papugi uwielbiają wideorozmowy ze swoimi ptasimi kolegami
oraz potrafią po obu stronach wchodzić ze sobą w interakcje dotykając ekranu i wykonując razem czynności, takie jak mycie się.
Uczeni zrekrutowali 18 papug i ich opiekunów za pośrednictwem programu Parrot Kindergarten. Następnie nauczyli ptaki wybierać zdjęcie innego ptaka na tablecie, żeby rozpocząć rozmowę na Messengerze należącym do Meta. Papugi nauczyły się dzwonić do innych w ciągu kilku tygodni.
Następnie papugi musiały zadzwonić dzwonkiem, żeby otrzymać tablet. Kiedy otrzymywały urządzenie, od razu wykonywały połączenie wideo. Początkowo zwierzęta dostawały smakołyki za poprawne wykonanie zadania.
- Byliśmy naprawdę ostrożni w dokładnym szkoleniu opiekunów ptaków, aby upewnić się, że mogą oni zaoferować odpowiedni poziom wsparcia, aby wzmocnić swoje papugi, ale także pomóc im uniknąć jakichkolwiek negatywnych doświadczeń. Jak tylko ptaki wykazywały jakiekolwiek oznaki rozproszenia lub dyskomfortu, rozmowy zostały przerwane - zapewniła dr Rébecca Kleinberger, adiunkt na Uniwersytecie Northeastern i pracownik naukowy MIT Media Lab.
Badanie trwało 3 miesiące. Okazało się, że papugi obserwują swoich rozmówców i naśladują ich zachowania.
- Co więcej, im więcej połączeń odbierała papuga, tym
częściej chciała dzwonić do innych
- powiedziała Ilyena Hirskyj-Douglas, wykładowczyni informatyki na Uniwersytecie w Glasgow i współautorka badania.
Papugi były w stanie wykonać dwa połączenia dziennie, a każde trwało maksymalnie 5 minut. Naukowcy ustalili ten limit czasowy ze względów bezpieczeństwa.
Wszyscy opiekunowie pozytywnie ocenili wpływ wideorozmów na ich podopiecznych. Niektórzy stwierdzili, że ich papugi reagowały na swoich przyjaciół w taki sam sposób, w jaki reagują na prawdziwych ludzi lub ptaki.
Izolacja i nuda mogą powodować u ptaków problemy psychologiczne, objawiające się kołysaniem, nadmiernym stukaniem dziobami w przedmioty lub skubaniem piór.
- Technologia wideorozmów pomogła wielu ludziom przez wczesne dni pandemii COVID-19, gdzie izolacja była kluczowa dla spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa. Istnieje
20 milionów papug żyjących w domach ludzi w USA
i chcieliśmy zbadać, czy te ptaki mogą korzystać z wideorozmów - dodała Hirskyj-Douglas.