Logo
  • DONALD
  • KOMISJA EUROPEJSKA OSTRZEGA TEMU, ŻE JEŚLI SIĘ NIE DOSTOSUJE DO NORM, TO SKOŃCZY SIĘ HANDELEK

Komisja Europejska ostrzega Temu, że jeśli się nie dostosuje do norm, to skończy się handelek

02.06.2024, 07:30
31 maja
Komisja Europejska
oficjalnie sklasyfikowała
Temu
jako
VLOP
(very large online platform), co niesie za sobą konsekwencje dla funkcjonowania chińskiej platformy na europejskim rynku. Oznacza to, że sklep będzie podlegał teraz
bardziej rygorystycznym przepisom
wynikającym z unijnego
aktu o usługach cyfrowych (DSA)
, które chronią europejskich konsumentów m.in. przed oszustwami.
W swoim komunikacie Komisja Europejska wyjaśnia, że Temu przekroczyło w UE liczbę
45 mln użytkowników
, co pozwala na zakwalifikowanie platformy jako VLOP w rozumieniu regulacji wynikających z aktu DSA. Oznacza to, że najpóźniej do końca września 2024 roku platforma musi spełnić najbardziej rygorystyczne przepisy przewidziane dla VLOP.
"Temu musi wdrożyć środki łagodzące, aby zaradzić ryzyku, takiemu jak wystawianie i sprzedaż towarów podrobionych, produktów niebezpiecznych i przedmiotów, które naruszają prawa własności intelektualnej" - podała KE.
Komisja szczegółowo wskazuje, jakie
obowiązki
zostaną nałożone na Temu. Zawierają się one w trzech kategoriach: nadzór nad ryzykiem związanym ze sprzedażą nielegalnych towarów, wzmocnienie ochrony praw konsumentów oraz większa przejrzystość. Wśród wskazanych punktów są m.in. publikowanie specjalnych raportów i sprawozdań, coroczny audyt zewnętrzny czy ulepszenie interfejsu.
KE przypomina również, że od 17 lutego 2024 roku wszystkie platformy internetowe, w tym Temu, muszą spełniać ogólne zasady wynikające z aktu DSA. Przepisy te obejmują takie obowiązki jak np. zapewnienie możliwości identyfikacji sprzedawców na platformach.
"Temu przyjmuje do wiadomości, że Komisja Europejska uznała platformę za bardzo dużą platformę internetową (VLOP) zgodnie z ustawą o usługach cyfrowych (DSA). Jesteśmy w pełni zaangażowani w przestrzeganie zasad i przepisów określonych w DSA, aby zapewnić bezpieczeństwo, przejrzystość i ochronę naszych użytkowników w Unii Europejskiej" - czytamy w komentarzu platformy przysłanym do naszej redakcji. 
Akt o usługach cyfrowych -
DSA
to jeden z dwóch filarów unijnej reformy, która ma chronić europejskich użytkowników przed dominacją cyfrowych gigantów. Drugi filar do DMA - akt o rynkach cyfrowych. Przepisy DSA, które zaczęły działać w zeszłym roku, narzucają bardziej rygorystyczne wymagania wobec podmiotów kwalifikowanych jako VLOP (very large online platforms) lub VLOS (very large online search engine). Dotyczą one m.in. moderacji treści, ochrony konsumentów czy przejrzystości algorytmów śledzących aktywność użytkowników.
W 2023 roku KE wyznaczyła pierwsze 19 podmiotów, które zaczęły podlegać przepisom wynikającym z DSA. Wśród nich są m.in. AliExpress, Apple, Google, LinkedIn, Meta, TikTok, Twitter czy Zalando. W kwietniu 2024 jako VLOP zaklasyfikowana została również platforma Shein.
Przypomnijmy, że wobec działalności Shein i Temu, które w Polsce mają coraz więcej użytkowników, wątpliwości mają również polskie władze. Sprawą zajmują się UOKiK oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. 
Zobacz też: 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. European Commission on X (formerly Twitter): "We've designated Temu as a Very Large Online Platform under the #DSA.Temu is an online marketplace with more than 45 million monthly users in 🇪🇺.The platform now has to comply with the most stringent rules under the DSA within four months.More info ↓ / X"https://x.com/EU_Commission/status/1796492065397752161
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA