fot. CBŚP
Centralnej Biuro Śledcze Policji zlikwidowało
największe laboratorium narkotyków działające na terenie UE
i przejęło 200 kg metadonu. Według szacunków funkcjonariuszy, taka ilość narkotyku mogłaby doprowadzić do śmierci 4 milionów osób. W ramach akcji zlikwidowano także osiem innych laboratoriów na terenie Polski i Ukrainy oraz zatrzymano 7 osób.
Akcję CBŚP prowadziło we współpracy z policją ukraińską, prokuraturą, Europolem, platformą EMPACT NPS/Narkotyki Syntetyczne oraz Centralnym Pododdziałem Kontrterrorystycznego Policji "BOA". Jak czytamy w komunikacie prasowym, była to "największa operacja w historii europejskich organów ścigania, skierowana na zwalczanie produkcji syntetycznych opioidów".
"W ramach prowadzonej operacji funkcjonariusze doprowadzili do zlikwidowania na terenie Polski
największego laboratorium syntetycznych opioidów
, gdzie produkowano metadon w formie krystalicznej, a także
ośmiu multi-laboratoriów
na terenie Polski i Ukrainy, gdzie produkowano syntetyczne katynony - mefedron i Alfa-PVP oraz metadon. Łącznie dokonano wejść do
38 miejsc
, gdzie były produkowane lub przechowywane substancje kontrolowane, ich prekursory oraz chemikalia i sprzęt niezbędny w procesie produkcyjnym" - informuje CBŚP.
Łącznie znaleziono i zabezpieczono
195 kilogramów metadonu w formie krystalicznej,
153 kilogramy Alfa-PVP, a także ponad 430 litrów mieszanin reakcyjnych różnego rodzaju narkotyków, przygotowanych do finalnego etapu produkcyjnego. Według szacunków CBŚP, 195 kilogramów zabezpieczonego metadonu w formie krystalicznej to dawka śmiertelna dla blisko
4 mln dorosłych osób.
Metadon to syntetyczny opioid, który jest niezwykle niebezpieczną substancję. Stosowany jest w medycynie jako jako środek przeciwbólowy oraz w terapii uzależnień od opiatów. Substancja produkowana przez kartel miała natomiast stężoną formę krystaliczną, która występuje tylko na nielegalnym rynku narkotykowym.
W ramach akcji na terenie Polski i Ukrainy zatrzymano
7 osób
odpowiedzialnych za proces produkcyjny narkotyków. Wszystkie zostały tymczasowo aresztowane.
CBŚP podkreśla, że bardzo istotne znaczenie miała w akcji współpraca transgraniczna.
"Przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z syntetycznym opioidami jest tematem niezwykle istotnym z punktu widzenia polskiej oraz ukraińskiej Policji, które podejmują zdecydowane działania, aby chronić życie i zdrowie obywateli. Silne partnerstwo między polskimi a ukraińskimi służbami świadczy o skuteczności działań transgranicznych i jest kluczowe dla bezpieczeństwa społeczeństwa naszych państw przed zagrożeniami wynikającymi z międzynarodowej zorganizowanej przestępczości narkotykowej" - czytamy.