Międzynarodowy ruch społeczno-polityczny protestujący przeciwko bierności polityków wobec zmian klimatu
Extinction Rebellion przygotował klimatyczne podsumowanie 2020 roku
.
Extinction Rebellion zwraca uwagę na najwyższe temperatury powietrza, które związane były z rekordowymi stężeniami gazów cieplarnianych:
"
2020 to najcieplejszy rok w historii pomiarów (wg niektórych danych jest na drugim miejscu)
. Każdy z ostatnich 7 lat jest wśród 7 najcieplejszych. W Polsce 3 najcieplejsze lata w historii pomiarów to ostatnie 3 lata (2019, 2020, 2018). Wzrosty temperatur wynikają z
rekordowego stężenia gazów cieplarnianych, w tym zwłaszcza dwutlenku węgla
, które w 2020 przekroczyło 414,5 ppm, było o 2,6 ppm wyższe niż w 2019 i aż o 12% wyższe niż w roku 2000".
"Choć emisje CO2 spadły o rekordowe 7% (najwięcej od II wojny), to it ak były wyższe niż w roku 2013 (i wszystkich poprzednich). W dodatku ten spadek wynikał przede wszystkim ze zdarzeń jednorazowych t.j. pandemii i towarzyszącego jej kryzysu gospodarczego” - dodano.
W podsumowaniu przywołano także badanie Eurobarometru, według którego
91% obywateli UE uważa, że zmiana klimatu jest poważnym problemem
:
"Wzrostowi temperatur towarzyszą katastrofalne susze, powodzie, pożary i huragany. To powoduje wzrost świadomości społeczeństw. Wg badań Eurobarometru 91% obywateli UE uważa, że zmiana klimatu jest poważnym problemem. Ta zmiana była jednak spowolniona przez pandemię i towarzyszący jej kryzys ekonomiczny. Pandemia utrudnia też działanie ruchom działającym dla ochrony klimatu" - stwierdzono.
W ciągu 2020 liczba aktywistów organizacji Extinction Rebellion w Polsce wzrosła prawie dwukrotnie i przekroczyła 1800 osób.
- To znacznie mniej niż w krajach zachodniej Europy. W Wielkiej Brytanii w naszym ruchu działa blisko 100 tys. ludzi. Dzięki temu byli np. w stanie blokować brytyjski parlament przez wiele dni. Mamy kogo gonić - mówi Błażej Miernikiewicz z XR.
Ruch XR jest już obecny w prawie 500 miastach w 75 krajach
.
W podsumowaniu odniesiono się także do
działań podejmowanych przez kraje, by przeciwdziałać katastrofie klimatycznej
. Przypomniano, że Unia Europejska wprowadza Europejski Zielony Ład oraz zmiany w amerykańskich przepisach:
"30% środków z unijnego budżetu ma być przeznaczone na działania związane z klimatem. W USA uchwalona właśnie ustawa "koronowirusowa" zakłada ogromne inwestycje w tej dziedzinie. Kolejne państwa deklarują redukcję emisji do zera - m.in. UE (2050), Japonia (2050), Chiny (2060), Korea, Brazylia (2060)” - napisano w podsumowaniu.
"
Na uratowanie ludzkości przed największą katastrofą w dziejach zostało nam niespełna 10, a nie 40 lat
" - stwierdzono.