fot. East News
Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu Rejonowego w Sokółce z września 2021 roku. Troje dziennikarzy niemiecko-francuskiej telewizji ARTE oraz francuskiej agencji prasowej AFP zostało wówczas ukaranych za
naruszenie zakazu przebywania na obszarze stanu wyjątkowego
. Kasację od wyroku pierwszej instancji wniósł Rzecznik Praw Obywatelskich.
Jak poinformowała Grupa Granica, sąd orzekł, że pozbawienie możliwości przebywania na całym terytorium strefy jest
niezgodne z Konstytucją
i niczym nieuprawnionym ograniczeniem praw obywatelskich. Nielegalne jest również
zakazanie Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi udzielania pomocy humanitarnej
na jakiejkolwiek części terytorium RP.
"Trzy osoby zostały skute, przez dobę były przetrzymywane na komisariacie, a następnie doprowadzone przed sąd w Sokółce [...]. Podczas interwencji zabrano im sprzęt, dokumenty i telefony. [...] Zatrzymanie było
przykładem ograniczenia wolności prasy
, pokazu siły, zastraszania oraz przekroczenia uprawnień w celu zniechęcenia pozostałych dziennikarzy i dziennikarek do dokumentowania i monitorowania sytuacji na pograniczu”"- napisano w poście na Facebooku.
Grupa zauważa jeszcze jeden istotny aspekt - rozważania sądu odnoszą się do wysztstkich obywateli. To oznacza, że każda osoba, która została ukarana mandatem za wjazd na teren stanu wyjątkowego, może starać się o uchylenie kary.
Stan wyjątkowy na granicy polsko-białoruskiej obowiązywał od września do grudnia 2021 roku. Obecnie obowiązuje zakaz przebywania obejmujący 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.