fot. East News
Kilka dni temu Władimir Putin po raz kolejny przekonywał swoich rodaków, że
Rosja została "zmuszona" do interwencji zbrojnej:
- Chcę jeszcze raz podkreślić, że Rosja nie rozpoczęła wojny, to jest reżim kijowski, powtarzam. Po tym, jak mieszkańcy części Ukrainy zgodnie z prawem międzynarodowym ogłosili niepodległość, rozpoczęli działania wojenne i kontynuują je - stwierdził prezydent Rosji.
Co więcej, Putin po raz kolejny określił
warunki zaprzestania działań wojennych.
Zażądał, aby Ukraina wycofała swoje wojska z całego terytorium obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego, zachowała neutralny status i nie wstępowała do NATO.
Do sytuacji w Ukrainie odniosła się na
szczycie pokojowym zorganizowanym w Szwajcarii premier Włoch Giorgia Meloni
. Polityczka stwierdziła, że Władimir Putin będzie mógł albo przystać na warunki ugody, albo się poddać.
-
Rosja będzie zmuszona się poddać
, jeśli Kreml nie zgodzi się na warunki pokojowe - oświadczyła premier Włoch Giorgia Meloni.
- Jeśli Rosja nie zgodzi się na warunki Ukrainy,
zmusimy ją do kapitulacji
- dodała.
Meloni zaznaczyła przy tym, że jest to możliwe tylko przy zjednoczonych wysiłkach wszystkich społeczności międzynarodowych:
- Mylenie pokoju z podporządkowaniem stworzyłoby niebezpieczny precedens dla wszystkich. Dzisiejsza konferencja stanowi odważną inicjatywę, która demontuje pewną narrację propagandową - stwierdziła.
W szczycie w Szwajcarii uczestniczyli przedstawiciele ponad 100 państw. Do stołu obrad nie zaproszono Rosji. Na zakończenie obrad opublikowano dokument podsumowujący rozmowy liderów państw uczestniczących w szczycie. Podkreślono, że "droga do pokoju wymaga udziału wszystkich stron, ale podstawą uzgodnień powinno być poszanowanie integralności terytorialnej Ukrainy".
Oprócz tego określono, na jakich warunkach powinna się odbywać żegluga handlowa na Morzu Czarnym i Azowskim, a także zaznaczono, że wszyscy jeńcy wojenni "muszą zostać uwolnieni w drodze całkowitej wymiany". Dokument został podpisany przez większość państw biorących udział w szczycie. Nie zrobiły tego jednak m.in. Indie i Arabia Saudyjska.