Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym numerzez Tygodnika Gospodarczego, analizuje
eksport polskich pierników
. Okazuje się, że w w 2022 Polska zajmowała trzecie miejsce na świecie na liście największych piernikowych eksporterów. Już co dziewiąty piernik na świecie pochodzi z Polski.
Według danych ITC, na które powołuje się PIE, w 2022 Polska odpowiadała za
11 proc. światowego eksportu pierników
i zajmowała trzecie miejsce, po Kanadzie i Niemczech, na liście największych światowych eksporterów pierników z dodatkiem imbiru i podobnych. Według danych GUS Polska wyeksportowała w 2022 roku
14,2 tys. ton pierników o wartości blisko 44 mln euro
.
"W ujęciu ilościowym było to o ponad 8 proc. więcej niż rok wcześniej, zaś w ujęciu wartościowym - o 24,5 proc. więcej r/r. Pierniki, podobnie jak inne wyroby piekarnicze i cukiernicze,
okazały się też odporne na skutki pandemii COVID-19
. W porównaniu z 2019 r. nastąpił wzrost wolumenu sprzedaży tych produktów za granicę o 31 proc., a w ujęciu wartościowym aż o 55 proc." - czytamy w Tygodniku Gospodarczym.
W pierwszych dziesięciu miesiącach 2023 roku eksport pierników był jednak mniejszy w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jak podkreśla PIE, wyniki eksportu poprawią się jednak na pewno w okresie przedświątecznym.
W 2023 roku polskie pierniki sprzedano
do ponad 50 krajów
. Najważniejsze rynki zbytu to te unijne, a w szczególności niemiecki.
"Do najważniejszych rynków zbytu należały kraje unijne, a wśród nich dominowały
Niemcy
(aż 57,2 proc. udziału w wartości polskiego eksportu tego rodzaju wyrobów), Czechy (5,3 proc.), Węgry (4,3 proc.) i Słowacja (4 proc.). Spośród krajów pozaunijnych największymi odbiorcami były: Rosja (8,6 proc.), Wielka Brytania (2,1 proc.) oraz USA (2 proc.). Wśród odbiorców znalazły się również niektóre kraje azjatyckie i z Bliskiego Wschodu" - podaje Polski Instytut Ekonomiczny.
fot. Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego