Obserwator Gospodarczy omawia raport autorstwa
Matthew Staigera
z Harvardu, który badał tzw. mobilność (ruchliwość) międzypokoleniową w perspektywie rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Badania koncentrują się m.in. na zjawisku zatrudniania się młodych ludzi w
firmach rodziców
, przy czym nie chodzi tylko o przedsiębiorstwa należące lub prowadzone bezpośrednio przez rodziców, ale przede wszystkim te, w których rodzice sami są zatrudnieni.
Mobilność międzypokoleniowa
to pojęcie z zakresu socjologii i ekonomii. Używa się go, mówiąc o zmianie miejsca w układzie społecznym jednostki w odniesieniu do pozycji zajmowanej przez jej rodziców, kiedy byli w tym samym wieku. Mobilność pokoleniowa jest ważnym punktem odniesienia w dyskusji na temat
nierówności społeczno-ekonomicznych
, OECD wskazuje w tym kontekście m.in. na wciąż powszechne na świecie "dziedziczenie" zarówno najniższych, jak i najwyższych pozycji społecznych.
Matthew Staiger z Harvardu zbadał, w jakim stopniu powiązania na rynku pracy w USA wpływają na mobilność międzypokoleniową, wykorzystując do tego m.in.
dane dotyczące pracy u pracodawcy rodziców
. W swoim raporcie wskazuje, że w USA jest to relatywnie popularne zjawisko. 5% młodych Amerykanów (w wieku od 23 do 37) lat w ten sposób zaczyna karierę zawodową, a
29%
z nich przed ukończeniem 30. roku zdarzyło się zostać zatrudnionym w takiej firmie.
Autor badania podkreśla, że bardziej skłonne do pracy w takich firmach są osoby, których
rodzice mają wysokie zarobki
. Z tego typu koneksji korzysta się bowiem częściej w przypadku lepiej płatnych prac, szczególnie w sektorze tzw. niebieskich kołnierzyków. Z badania wynika, że praca u pracodawcy rodzica częściej zdarza się w handlu niż np. w gastronomii.
Staiger wskazuje również, że praca u pracodawcy rodziców zwiększa zarobki: średnio na start są one o
19% wyższe
niż na rynku w przypadku zdobycia pracy bez koneksji. Ekonomista podkreśla jednak, że różnice te z czasem maleją, a osoby, które zdobyły stanowisko bez pomocy rodziców doganiają swoich kolegów na dalszych szczeblach kariery.
Cały raport z badania można zobaczyć
tutaj
.