Polska 2050 zorganizowała dziś w Warszawie forum dotyczące gospodarki. Podczas konferencji
Szymon Hołownia
prezentował "Plan dla gospodarki", w tym takie pomysły jak obniżka podatku VAT czy uproszczenie systemu podatkowego.
- Polityka gospodarcza
musi być wolna od chaosu i przypadkowości
. To mali i średni przedsiębiorcy najboleśniej doświadczają ciągłych zmian legislacyjnych i są pozbawieni wsparcia. Oni zasługują na sprawiedliwość i przewidywalność - mówił Hołownia.
Wśród postulatów znalazło się m.in.
"odpartyjnienie" spółek Skarbu Państwa.
Polska 2050 chciałaby wprowadzić zakaz zatrudniania i wykonywania świadczeń na rzecz spółek przez posłów i senatorów. Inny pomysł to "karniaki" czyli
odszkodowania
od państwa za przekroczenie czasu rozpatrzenia sprawy dla każdego obywatela. Polska 2050 postuluje również, aby procesy legislacyjne wszelkich kluczowych zmian, w tym wszystkich zmian podatkowych kończyły się najpóźniej w czerwcu roku poprzedzającym zmianę.
Partia Hołowni chce też
uproszczenia systemu podatkowego
.
- Polski system podatkowy jest trudny do zrozumienia nawet dla księgowych z habilitacją. Zamiast dzisiejszego chaosu proponujemy jednolitą daninę, czyli uproszczenie poboru i rozliczeń podatkowych, znaczącą redukcję baz podatkowych, progów, stawek i ulg dla różnych kontraktów pracy, za wyłączeniem działalności gospodarczej - mówił lider Polski 2050.
- Każdy będzie mógł samodzielnie, w prosty sposób obliczyć, ile podatku, ile składek zapłaci w jednolitej daninie. Nie tylko radykalnie uprościmy podatki, ale je też konkretnie
obniżymy
. Stawkę VAT do 20 i do 7 procent - dodał Hołownia.
Polska 2050 chce również
skończyć z "umowami śmieciowymi"
.
- Raz na zawsze przyjmujemy zasadę, że - niezależnie od nazwy - umowa konstruująca stosunek pracy jest umową o pracę w świetle prawa. Szczególnie w państwowych instytucjach powinno się zakończyć z wypychaniem pracowników na samozatrudnienie czy umowy cywilno-prawne wbrew ich woli - zapowiadał Hołownia.
Mówił również o rozprawieniu się z mobbingiem w miejscach pracy, neutralności klimatycznej, zakazie posiadania przez Skarb Państwa posiadania udziałów w spółkach medialnych oraz o
sytuacji młodych Polaków i kobiet
.
- Chcemy zatrzymać kobiety na rynku pracy, więc musimy inwestować w żłobki i przedszkola, ale musimy zmienić też prawo tak, żeby łączenie macierzyństwa z karierą zawodową było proste.